Međužupanijski stručni skup GLOBE škola

Učenici GLOBE grupe PŠ Karojba (Nika Žužić, Marina Cvitko, Petra Mikulić, Kristina Škropeta) s učiteljicom Jagodom Oplanić bili su 28.10.2019. u Srednjoj školi Mate Blažine Labin. Sudjelovali su na Međužupanijskom stručnom skupu GLOBE škola na kojem su slušali predavanja NASA-inih znanstvenika Petera Falcona i Kaline Velev (Jet PropulsionLaboratory, Pasadeni, California, USA).

Na predavanju smo čuli čime se sve NASA bavi: proučavanjem planeta, drugih materija i svemira, Sunca,Marsa i naravno Zemlje. Nakon toga pojasnili su nam zašto je bolje proučavati Zemlju iz svemira, te zašto su oblaci važni. Pokazali su nam kako iz svemira izgledaju erupcije vulkana, potresi, tsunamiji i uragani. Informirali su nas na kojem principu rade radari i da u NASA-i ne rade samo znanstvenici i inženjeri već i umjetnici i origami stručnjaci koji izrađuju plakate, modele planeta i manje građevine koje predstavljaju nebeska tijela. Predavanje je bilo na engleskom jeziku, interaktivno, učenici su mogli pitati što god ih  zanima te je bilo vrlo interesantno i neuobičajeno. Više informacija o tome što smo sve čuli i vidjeli možete pogledati na slijedećoj poveznici:
StudyingOur Planet FromSpace – pdf

Jagoda Oplanić

objavio: Loreta Oroš   datum: 3. 12. 2019.