Škola u prirodi

Kako se lijepo može naučiti, vidjeti, doživjeti i istražiti našu lijepu domovinu Hrvatsku uvjerili su se učenici 4. razreda Matične škole i Područnih škola Tinjan, Sv. Petar u Šumi i Karojba boraveći tri dana u Školi u prirodi.

Nastavu su započeli obilaskom Nacionalnog parka Risnjak. Upoznali su biljni i životinjski svijet Risnjaka prolazeći poučnom stazom Leska.

U Delnicama su mogli vidjeti i nahraniti srne i srndaće i sudjelovati u radionici miješenja kruha od pšeničnog brašna u Popovićevom mlinu. To je najstariji električni mlin u Gorskom kotaru. Najveselije je bilo u Sportskom domu u Delnicama gdje su učenici svoje umijeće plivanja i skakanje u vodu pokazali u kupanju na bazenu. Veselju nije bilo kraja.

Nakon buđenja u Crikvenici spuštali smo se Jadranskom magistralom do Vratnika te kroz kršnu Liku stigli smo do Ogulina. Začarala nas je posjet Ivaninoj kući bajki. U Ogulinu smo posjetili  Zavičajni muzej, Crkvu sv. Križa i čuli smo legendu o Đulinom ponoru. Još se i sada vidi obris lika vojnika Milana isklesanog u stijeni. Svakako posjetite Ogulin ako ste u blizini jer će vas očarati svojom ljepotom i bajkovitošću, a div Klek promatrat će vas sa vrha planine. Div leži na leđima pa smo ga nazvali onako iz milja “Lego Kleko“.

Treći dan otputovali smo na otok Krk. Crkvica sv. Lucije  ponosno nas je dočekala hvaleći se svojim najstarijim pisanim spomenikom u Hrvata, Bašćanskom pločom. Slijedila je ugodna šetnja gradom Krkom. Priuštili smo si sladoled s pogledom na prekrasan primorski krajolik. Brodićem smo posjetili otočić Košljun na kojemu su nas dočekala dva fratra. Sv. Franjo s pripitomljenim vukom i onaj naš pazinski fratar, fra Alfonso. Srdačno nas je primio i rado dočekao jer smo mi njegovi Pazinjani. Prošetali smo muzejima koje samostan nudi. Najzanimljivija je bila mala knjižica, molitvenik od samo 1 cm.

U Školi u prirodi bilo je SUPER. Nije nedostajalo zabave, smijeha, veselja, druženja a proslavili smo i dva rođendana. Učiteljica Sanja i učenica Hana slavile su rođendan. Baš smo tu večer imali zabavu sa animatorima. Još jednom cure ….SRETAN ROĐENDAN.

Tekst: učiteljica Kristina Koraca

objavio: Silvija Šupljina Buršić   datum: 11. 5. 2018.