Terenska nastava - 6. razred

U petak 27. listopada 2017. učenici šestog razreda bili su zajedno s učenicima iz Motovuna, Trviža, Tinjana i Svetog Petra u Šumi na terenskoj nastavi.

Time smo simbolično zaokružili mjesec posvećen glagoljici. Dan je bio sunčan, a to je obećavalo ugodno putovanje i puno učenja. Pred učenicima je bilo mnogo zadataka i kilometara hodanja, ali to nam nimalo nije omelo raspoloženje. Čim smo došli u Roč, dočekao nas je pravi glagoljski znalac Juri Žakan svojim usklikom:

Vita, vita, štampa naša gori gre!

Tako ja oću, da naša gori gre!“

On nas je vodio tijekom cijelog dana i podijelio s nama mnogo informacija.

Na početku smo posjetili repliku Guttenbergova tiskarskog stroja u Roču gdje smo se upoznali s radom srednjovjekovne glagoljske tiskare. Nakon toga obišli smo ročke crkve sv. Antuna i sv. Roka te saznali nešto više o freskama, koje nažalost nisu u potpunosti očuvane.

Slijedilo je putovanje Alejom glagoljaša od prvog spomen obilježja, Stupa Čakavskog sabora do posljednje točke - Vrata Huma. Učenici su sami pripremili prezentacije za sve spomenike. Dolaskom u Hum, Juri Žakan rekao nam je nekoliko zanimljivosti o „najmanjem gradu na svijetu“, a učenici su dobili malo slobodnog vremena da prouče njegove skrovite kutke. Time je završila ova terenska nastava koja će nam ostati u dugom sjećanju.

Tekst: učiteljica Lorena Legović

objavio: Silvija Šupljina Buršić   datum: 31. 10. 2017.