Terenska nastava - PARENZANA

Hej, stigli smo!

Opet smo na Parenzani. Ali u nešto većem broju. Stotinjak učenika iz triju škola – OŠ Oprtalj, PŠ Vižinada i PŠ Karojba – održalo je terensku nastavu u petak, 22.rujna 2017.

Prvo smo se upoznali u Vrsaru na predstavljanju projekata zavičajne nastave u travnju 2017. Zatim nas je povezala Parenzana. Tada još ne fizički, samo idejno.

A s početkom nove školske godine dogodio se i fizički susret triju „parenzanskih“ škola.  Na prijedlog učiteljice Kristine Mijandrušić Ladavac razradili smo plan, pozvali učenike i učitelje iz OŠ Vižinada i Oprtalj i zahvaljujući otvorenim srcima i umovima doživjeli smo zabavno druženje i upoznavanje izvan školskih klupa.

Škola Karojba već tradicionalno organizira pješačenje po Parenzani, ali svake je godine to novi izazov. Uobičajeni zadaci, ali i neki novi – mjerenje prijeđene udaljenosti, očitavanje koordinata na geografskoj karti, kazivanje poezije i uzimanje uzoraka vode iz potoka – ispunili su školski dan na otvorenom. Od ranog jutra, s rosom na cipelama i s maglom u kotlini pred nama, stigli smo do vijadukta Sabadin. Upravo u istom trenutku s druge strane vijadukta ususret su nam stigli učenici i učitelji iz Vižinade. U grupu su se ušetali i kompletirali ju učenici iz Oprtlja nekoliko minuta kasnije.

Dobra volja i želja za suradnjom rezultirale su kvalitetnim primjerom nastave na zanimljiviji i drugačiji način. Nosimo lijepe dojmove i nadamo se novim susretima.

Našu je šetnju pratila ekipa iz TV Istre (pravo učenje medijske kulture). Link na njihov prilog je:

vimeo.com/235004570

Nije li ovo prava terenska nastava?

objavio: Silvija Šupljina Buršić   datum: 4. 10. 2017.