Marite li?

Petaši naše škole s razrednicom Kristinom Mijandrušić Ladavac sudjelovali su u projektu „Zanemarena baština“, koji je organizirao Školski sat HRT-a. Zadatak projekta bio je istražiti i predstaviti neprepoznatu, zaboravljenu ili neiskorištenu kulturnu baštinu zavičaja.

Ovaj projekt, kao primjer zavičajnosti u nastavi, predstavile su učenice Nicol i Petra na susretu osnovnih škola u Vrsaru.

Rezultat rada naših učenika bila je priča u slikama o nekadašnjoj pruzi Parenzana. Pruga je prolazila Karojbom te je nekad postojala i kuća na postaji. Osim što su saznali podatke o gradnji, prometovanju i problemima vlaka na Parenzani, učenici i učiteljica razgovarali su s mještanima. Vlak je vozio sporo i mještanima je poslužio čak i za poštanske usluge. G. Mario Labinjan, jedini živući autor knjige „Krvar i ferata“ (uz Justa Ivetca i Antu Bartolića), u razgovoru je ispričao da su kameni blokovi karojske parenzanske postaje odneseni i korišteni za gradnju novih obiteljskih kuća.

Učitelji PŠ Karojba nekoliko godina zaredom za djecu organiziraju izvanučioničku nastavu na Parenzani. Pješačenjem u mjesecu zdravlja i planeta obilježavaju spomenute dane, ali također žele stvoriti vezu sa zavičajem, upoznati lokalnu baštinu i osvijestiti značaj lokalnih pitanja te potaknuti razmišljanja o mogućnostima pojedinačnog doprinosa zajednici.

Marimo za našu baštinu. Tijekom svibnja održava se još jedan parenzanski školski dan, a ove godine ostavit ćemo trag na nekadašnjoj postaji Karojba – pripremili smo ploču s nazivom i slikom. Crtež kućice na postaji po sjećanju barba Marija Labinjana napravio je Luka Labinjan. Tata Robert Cvitko pripremio je drvenu ploču. Tomy i Tin napravili su skicu slova. Helena je bila zadužena za ukrase. Toni je urezao slova, a učiteljica je s učenicama decoupage tehnikom prenijela sliku na drvenu ploču. Hvala roditeljima, nonama i nonetima i mještanima koji su sudjelovali u projektu.

Važno je napomenuti da je u emisiji Školski sat naš rad bio pohvaljen.

Emisiju možete pogledati na:

Ovaj projekt, kao primjer zavičajnosti u nastavi, predstavile su učenice Nicol i Petra na susretu osnovnih škola u Vrsaru. Za tu priliku spreman je kviz, a možete ga odigrati i Vi. Treba Vam samo pametni telefon. Pokušajte.

objavio: Kristina Mijandrušić Ladavac   datum: 28. 4. 2017.