Utjecaj temperature na živi svijet (veljača - lipanj 2021.)

Učenici 2. razreda PŠ Karojba su od veljače do lipnja 2021. godine kroz istraživački rad na terenu promatrali živa bića koja obitavaju u špilji i vrtači (na lokaciji Čiže i Sopajac). Istraživali su razliku u brojnosti i raznolikosti živih bića u različitim životnim uvjetima.

Prvi izlazak u prirodu ( 18. ožujka 2021.)

Učenici 2. razreda su prvi izlazak u prirodu realizirali u Čižama, lokaciji 6 km udaljenoj od škole.

U Čižama istoimeni potok završava svoj nadzemni tok u malom ponoru.

Učenici su pratili  tok potoka od ponora pa nekoliko stotina metara uzvodno. U jednom dijelu trebali su preskočiti potok kako bi mogli nastaviti put. Korito potoka je bilo puno vode te su učenici u njoj  primijetili žabokrečine prepune jajašaca punoglavaca.   Iznad ponora nalazi se mala špilja uskog ulaza ali je dovoljno duga da su učenici morali u njoj upotrijebiti lampe.

Izvršavali su zadatke promatranja, mjerenja, bilježenja rezultata mjerenja i to na tri mjesta: osunčana livada, livada uz potok i špilja. Pomoću termometra izmjerili su temperaturu zraka i tla. Bilježili su vrste mladih biljaka, životinja, vrste grmlja te su izbrojali broj jedinki na kvadratnom metru.

Zabilježili su sljedeće rezultate:

Book titled 'Kako temperatura utječe na živi svijet'Read this book made on StoryJumper

Na kraju aktivnosti učenici su naveli što im je bilo najzanimljivije:

-hodati po „planini“

-piti vodu iz potoka

-vidjeti srušeni mlin

-kamenje koje svjetluca u špilji

objavio: Marijana Kosturik   datum: 8. 7. 2021.