Dani Erasmusa (Erasmus Days)

Dani Erasmusa (Erasmus Days), prigodna godišnja proslava programa Erasmus+, najvećeg europskog programa Europske unije namijenjenog obrazovanju, osposobljavanju, mladima i sportu, održavaju se 14., 15. i 16. listopada 2021. godine.

Navedenu proslavu je ove godine obilježila i Osnovna škola Vladimira Nazora u Pazinu s obzirom da je 35 učenika i 5 učitelja škole uključeno u europski projekt TripleS s njemačkim i rumunjskim kolegama.

Trenutno se dio učitelja nalazi na edukaciji u njemačkom gradu Braunschweigu, a slijede uzvratni susreti učitelja te putovanja učenika. S u nazivu projekta označava održivost (eng. Students Support Sustainability) i u ovom koraku projekta učenici se bave održivom prehranom. Učenici su naučili da je bitno da hrana koju konzumiramo tijekom proizvodnje proizvede najmanji utjecaj na okoliš. Prerađena i ultrapakirana hrana je dostupnija što podrazumijeva povećanu potražnju za ovom vrstom proizvoda i povećava zagađenje i utjecaj na okoliš.

Istraživanje učenika na temu BoxItSustainable (Pakiraj održivo) predstavljeno je na školskom panou i portalu eTwinning.

Neki od savjeta učenika za održivu prehranu: izbjegavati plastičnu kao i jednokratnu ambalažu, sezonski proizvodi puno su bolji od nesezonskih proizvoda budući da je za njihovu proizvodnju potrebno manje resursa pa je time i onečišćenje okoliša manje, organskim uzgojem hrane štitimo bioraznolikost i održavamo zemlju zdravijom, a prije kupnje potrebno je razmisliti koje ćemo namirnice zaista konzumirati zbog prevencija gubitaka hrane i otpada hrane.

Zaključak istraživanja projekta jest da je odgovornost na nama samima. Već i male razlike u navikama dugoročno mogu donijeti velike prednosti nama samima i svijetu u kojem živimo.

Učiteljica Martina Šajina Ivetić

objavio: Slađana Jukić   datum: 20. 10. 2021.