Veli Jože inspirirao drugaše

Svake godine naša škola provodi tematske projekte vezane za zavičajnost, pa je tako projekt Veli Jože tema na kojoj su učenici drugih razreda radili tijekom 2. polugodišta školske godine 2015./2016.

U ovaj projekt uključili su se učenici 2.a, 2.b i 2.c razreda Matične škole Pazin i njihove učiteljice. Svojim radovima uključili su se na Festival Velog Jože u Motovunu koji je održan početkom lipnja, a organizatori festivala bili su Općina Motovun, TZ Motovun i  turistička agencija Illustris - travel d.o.o.

Tematika Velog Jože u našoj školi započela je čitanjem slikovnice Vladimira Nazora „Veli Jože“ koja je prilagođena učenicima tog uzrasta. Na satovima lektire s učenicima je obrađen sadržaj, likovi i simbolika djela gdje je Veli Jože prikazan kao simbol slobode istarskog čovjeka. Kako bi se još više približili liku Velog Jože učenici su pisali literarne radove na teme: Da sam ja div…, Što sve mogu čuti uši Velog Jože, vidjeti oči, napraviti ruke…

Interes učenika bio je velik, pa su došli na ideju da izrade slikovnicu u veličini stranica 60x90 cm. Na izradi slikovnice sudjelovalo je svih 72 učenika uz vodstvo učiteljica.

Osim slikovnice izrađen je i alat od prirodnih materijala kojim je Veli Jože obrađivao zemlju.

Cilj projekta bio je kroz legende o divovima približiti učenicima kulturnu baštinu zavičaja, te vrijednost očuvanja identiteta.

Ideja je krenula iz šarolikog multikulturalnog istarskog identiteta, bogatstva sadržanog u maloj-velikoj Istri koja čuva i njeguje tradiciju, običaje, narječja, floru, faunu i svekoliku povijesnu baštinu.

objavio: BARBARA MOČIBOB ŠPERANDA   datum: 21. 6. 2016.