Izlet u Rijeku

Učenici posebnog razrednog odjela prošlog su tjedna posjetili grad Rijeku, središte nama susjedne, Primorsko-goranske županije.

Putovali smo međugradskim autobusom, kao „obični“ putnici, a u Rijeci smo se, osim na vlastite noge, morali osloniti i na gradski autobus. Pokazalo se da su vlastite noge puno pouzdanije od autobusa, ali o tome nekom drugom prilikom… :)

Na ulazu u grad nas je dočekala dobro poznata riječka prometna gužva, tako da smo se iskrcali prije Žabice i pješice krenuli prema centru grada. To smo iskoristili da, mimo plana, razgledamo željeznički kolodvor. Muškom dijelu ekipe zapela je za oko jedna predivna stara parna lokomotiva – muzejski izložak.

Prošetali smo čuvenim riječkim Korzom i glavnom riječkom tržnicom, divili smo se zgradi riječkog HNK Ivana pl. Zajca i prelijepom Kazališnom trgu.

Ipak, naš glavni cilj bili su Prirodoslovni muzej i Trsat.

Prirodoslovni muzej u Rijeci

U prirodoslovnom muzeju razgledali smo kompletan postav. Vidjeli smo zanimljive zbirke kukaca i leptira…

... kao i različite zmije, guštere, ptice i sisavce koji žive na području primorsko-goranske i istarske županije. Vidjeli smo čak i otisak dinosaurovog stopala koji je pronađen u Istri!  Ipak, najviše su nas oduševili morski psi. Pogledajte!

Na izlasku smo pogledali muzejski vrt – pravu riznicu domaćeg ljekovitog i začinskog bilja: ima tamo i ružmarina, i kadulje, lavande…ali i biljaka koje mnogi imaju u svojim vrtovima, a ni ne znaju da su otrovne! I sve lijepo i pregledno označeno, da ne bude zabune J

Stvarno zanimljivo mjesto, taj Prirodoslovni muzej!!!

Nakon Muzeja, sjeli smo u gradski autobus i otputili se na Trsat.

Konačno na cilju! Krenuli smo u obilazak trsatske gradine. To je srednjovjekovna utvrda (jedna od najstarijih srednjovjekovnih utvrda u Hrvatskom primorju!) koja se nalazi na brdu iznad grada, i s koje se pruža predivan pogled na Rijeku, Opatiju, otok Cres i cijeli Riječki zaljev. Dugo smo se zadržali na vidikovcu i uživali u pogledu. Zatim smo razgledali  Svetište Majke Božje Trsatske i slikali se ispred skulpture Pape Ivana Pavla II.

Naš izlet završili smo još jednom šetnjom Korzom, sladoledom i brzinskim razgledavanjem jedne „butige“ s krpicama (ipak je to bila uglavnom  ženska ekipa! J ).

Puno smo toga obišli, vidjeli i doživjeli, i uz put se dobro zabavili. U Pazin smo se vratili malo umorni, ali veseli i zadovoljni .

Nadamo se da ćemo slijedeće školske godine ponoviti nešto slično!

učenici PRO 2 s učiteljicom Zvjezdanom Maravić

objavio: BARBARA MOČIBOB ŠPERANDA   datum: 9. 6. 2014.